Aktivnosti združenja SICOS
Skladno z odločbo Ministrstva za pravosodje RS o podelitvi statusa nevladne organizacije v javnem interesu na področju pravosodja, se združenje SICOS obvezuje, da sodeluje v procesu rednega in dodatnega izobraževanja sodnih izvedencev in sodnih cenilcev ter za interesirano javnost. Pripravljamo in organiziramo izobraževanja in usposabljanja (delavnice in strokovne seminarje) s pisnimi gradivi za člane združenja SICOS, člane drugih združenj ter za zainteresirano javnost, organiziramo mentorstvo kandidatom za sodne izvedence in sodne cenilce za strokovna področja, podpodročja in specializacije, ki jih pokriva SICOS.
Nudimo podporo in sodelujemo s Centrom za izobraževanje v pravosodju - CIP na Ministrstvu za pravosodje pri organizaciji usposabljanja in izobraževanja,
Za člane združenja SICOS in tudi druge strokovnjake ter za zainteresirano javnost, z vednostjo, podporo in spremljavo CIP, organiziramo vsako leto več izobraževanj in usposabljanj (delavnic in seminarjev) za stalno izpopolnjevanje znanja in seznanjanja z novimi dognanji in metodami v stroki na strokovnih področjih, ki jih pokriva SICOS. .
26. člen ZSICT določa, da se sodni izvedenci in sodni cenilci moramo strokovno izpopolnjevati in sproti seznanjati zlasti z novimi dognanji in metodami v stroki oziroma sodelovati na posvetovanjih in strokovnih izobraževanjih, ki jih organizira pristojni državni organ, pooblaščena organizacija, strokovno združenje ali druga strokovna institucija.
Dolžnost sporočanja podatkov Ministrstvu za pravosodje in arhiviranje
Sodni izvedenec in sodni cenilec mora pisno ali po elektronski pošti sporočiti ministrstvu vsako spremembo podatkov o poštnem naslovu, na katerem je dosegljiv, naslovu stalnega ali začasnega prebivališča, kontaktni telefonski številki ali naslovu elektronske pošte in podatkov o zaposlitvi ali drugem zaposlitvenem statusu. Sodni izvedenec in sodni cenilec mora za namene iz prejšnjega stavka posredovati pisno izjavo, da so vsi podatki, ki se v zvezi z njim vodijo v imeniku, točni, oziroma sporočiti podatke, ki so spremenjeni, in sicer do konca januarja v posameznem koledarskem letu.
Prav tako mora v roku iz prejšnjega odstavka sodni izvedenec in sodni cenilec ministrstvu posredovati tudi pisno izjavo o delu v prejšnjem koledarskem letu (poročevalsko obdobje), ki vsebuje podatke o izvedenskih mnenjih, cenitvah oziroma prevodih, in sicer:
- število izdelanih izvedenskih mnenj ali cenitev in njihovih dopolnitev ter
- nazive državnih organov, ki so zahtevali izvedbo našega dela.
Opozorilo: če ministrstvo ne prejme pisnih izjav v predpisanem roku, sodnega izvedenca, ali sodnega cenilca izbriše iz javnega dela imenika in spet vpiše v ta del imenika po posredovanju obeh zahtevanih izjav.
Sodni izvedenec in sodni cenilec mora za potrebe izvajanja tega zakona vsa izdelana izvedenska mnenja in cenitve hraniti v fizični ali elektronski obliki, in sicer še najmanj pet let po njihovem nastanku.
Po preteku petih let od dneva imenovanja in po preteku vsakih nadaljnjih petih let Strokovni svet po predhodni obravnavi pri ustreznem strokovnem telesu preverja strokovnost sodnih izvedencev in sodnih cenilcev. V ta namen so sodni izvedenci in sodni cenilci dolžni na vsakih pet let Ministrstvu za pravosodje predložiti vsaj pet dokazil o usposabljanju/izobraževanju v preteklih petih letih. S tem si sodni izvedenec in sodni cenilec pridobi pravico podaljšanja statusa sodnega izvedenca in/ali sodnega cenilca za nadaljnjih pet let.
Izdelava izvida, mnenja ali cenitve
Sodni izvedenec ali sodni cenilec mora svoje delo opravljati redno, vestno, v skladu s pravili znanosti in stroke, natančno in po svojem najboljšem znanju ter svoj izvid in mnenje oziroma cenitev podati v roku, ki mu ga je določilo sodišče ali v upravnem postopku drug državni organ.
Če sodni izvedenec sodni ali sodni cenilec ugotovi, da svojega dela ne more opraviti v določenem roku, ali da za izvedbo naloge ni usposobljen, ali če obstajajo druge okoliščine, zaradi katerih lahko utemeljeno pričakuje, da njegov izvid in mnenje oziroma cenitev ne bo mogel biti v pomoč sodišču, mora v 15 dneh po prejemu sklepa ali odredbe, s katero je bil imenovan za izdelavo izvida in mnenja oziroma cenitve, o tem obvestiti sodišče ali drug državni organ. Sporočilo sodnega izvedenca ali sodnega cenilca obstoju razlogov mora biti obrazloženo.
Strokovno glasilo
Združenje SICOS lahko izdaja predvidoma letno svoje strokovno glasilo. Strokovne članke objavljajo člani in tudi nečlani združenja. Želeni so aktualni članki, ki so vezani na delo in izobraževanje sodnih izvedencev in sodnih cenilcev oziroma na objavljanje novih strokovnih dognanj in metod v stroki. Želeni so tudi članki, ki bi pokazali delo, vlogo in status sodnega izvedenca in sodnega cenilca tako v Republiki Sloveniji kakor tujini, lahko tudi refleks na narejeno sodno izvedensko mnenje ali cenitev, izkušnje pri sodelovanju s sodišči, itd. V glasilu so lahko objavljeni tudi pomembnejši dogodki iz življenja združenja in novosti na področju zakonodaje ali drugih objav, ki se dotikajo dela sodnega izvedenca in cenilca. Avtorje vabimo, da članke za objavo pošljejo na tajništvo združenja. Sicer bodo članki in različni prispevki objavljeni na interni strani spletne strani SICOS.
Prijava za sodnega izvedenca ali sodnega cenilca
Kandidati, ki so obiskali organizirana usposabljanja in izobraževanja (delavnice in seminarje), na katerih naj bi prejeli pisne materiale/literaturo, ali so imeli mentorja za pridobitev znanj izpolnjujejo pogoj da se lahko prijavijo na javni poziv Ministrstva za pravosodje za imenovanje. Zainteresirani kandidati za sodnega izvedenca ali sodnega cenilca naj se obrnejo na tajništvo SICOS, kjer bodo prejeli vsa potrebna navodila in usmeritve.
Ministrstvo za pravosodje kandidate, ki so oddali vlogo na javni poziv in izpolnjujejo vse ostale pogoje za imenovanje, napoti na poseben preizkus strokovnosti (v nadaljnjem besedilu: preizkus). Termin za opravljanje preizkusa se določi tako, da ima kandidat od prejema vabila do dneva preizkusa na voljo najmanj 30 dni za pripravo na preizkus. Kandidat lahko vloži pisno prošnjo za preložitev termina opravljanja preizkusa, v kateri obrazloži razloge in priloži dokaze za svojo nezmožnost opravljanja preizkusa v danem terminu. Ministrstvo za pravosodje kandidatu iz upravičenih razlogov preloži termin opravljanja preizkusa. Za upravičeni razlog se štejejo nepričakovani dogodki in okoliščine ter neodložljive obveznosti kandidata, kot so zlasti bolezen, smrt v ožji družini, odsotnost zaradi starševskega dopusta in podobno
Združenje skupaj s CIP pripravi izpitna vprašanja in naloge, ki so prilagojena strukturi izpitne vsebine kandidatov. Ne obstajajo univerzalne naloge niti strokovna vprašanja, razen nekaterih s področja zakonodaje in splošna etična vprašanja, ki so za vse kandidate enaka.
Združenje SICOS za vsakokratno strukturno skupino kandidatov predlaga iz svojih vrst več članov v izpitno komisijo. Minister za pravosodje iz predlaganega nabora imenuje izpitno komisijo. Posamezni člani izpitne komisije na osnovi prijav kandidatov, pripravijo tehnično strokovna vprašanja in pisne naloge (za sodne cenilce zahtevno delo). Po izpitu člani izpitne komisije ocenijo odgovore in računske naloge kandidatov in nato sodelujejo na ustnem zagovoru kandidata. Predsednik izpitne komisije je po poslovniku pravnik ter imenovan iz Ministrstva za pravosodje. Celotni postopek vodi in koordinira CIP, kar je sicer opredeljeno v ZSICT in Pravilniku o sodnih izvedencih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačih. Da bi bilo kandidatu jasna potrebna znanja Strokovni svet skupaj s posameznimi sodno izvedenskimi in sodno celinskimi združenji/društvi pripravlja katalog znanj po posameznih strokovnih področjih in podpodročjih, Predvideno je, da bo katalog znanj objavljen do konca leta 2020.
Pogoji za imenovanje in za izvajanje izpitov za kandidate za sodne izvedence in sodne cenilce
Za sodnega izvedenca ali sodnega cenilca je lahko imenovana fizična oseba, ki:
1. ima ustrezno strokovno znanje ter praktične sposobnosti in izkušnje za določeno področje dela izvedenstva, cenilstva ali tolmačenja,
2. ima pred-bolonjsko univerzitetno izobrazbo ali končan bolonjski magistrski študijski program,
3 je državljan Republike Slovenije ali države članice Evropske unije ali države članice Evropskega gospodarskega prostora in aktivno obvlada slovenski jezik,
4. je poslovno sposobna,
5 . je osebnostno primerna,
6. ima najmanj šest let delovnih izkušenj s področja, na katerem želi opravljati delo sodnega izvedenca, sodnega cenilca ali sodnega tolmača,
7. ni bila pravnomočno obsojena za naklepno kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti, zaradi katerega bi bila moralno neprimerna za opravljanje izvedenstva, cenilstva ali tolmačenja, ker bi to lahko škodovalo nepristranskemu ali strokovnemu opravljanju njenega dela ali ugledu sodišča,
8. ne opravlja dejavnosti, ki ni združljiva s sodnim izvedenstvom ali cenilstvom,
9. ni bila razrešena kot sodni izvedenec, cenilec ali tolmač po določbah tega zakona iz razloga trajnega odvzema pravice opravljati delo sodnega izvedenstva, cenilstva ali tolmačenja.
Za delo sodnega izvedenca ali sodnega cenilca ni osebnostno primeren tisti, čigar delo oziroma ravnanje ne izkazuje utemeljenega pričakovanja, da bo izvedensko delo ali cenitev opravljal pošteno ali vestno oziroma ne izkazuje utemeljenega pričakovanja, da bo varoval ugled in verodostojnost sodnega izvedenstva ali sodnega cenilstva. Šteje se tudi, da ta pogoj ni izpolnjen, kadar še ni minilo 5 let od pravnomočnosti odločbe o razrešitvi.
Izjemoma je lahko imenovana za sodnega izvedenca ali sodnega cenilca oseba, ki ima nižjo izobrazbo kot je to predhodno določeno, če zaradi neobstoja ustrezne stopnje študijskega programa v Republiki Sloveniji ni mogoče izpolniti zahtevanega pogoja izobrazbe.
Oseba, ki želi biti imenovana za sodnega izvedenca ali sodnega cenilca, izkaže ustrezno strokovno znanje ter praktične sposobnosti in izkušnje z opravljenim posebnim preizkusom strokovnosti. Če oseba v enem letu po opravljenem preizkusu strokovnosti ne priseže v skladu s tem zakonom, razen če ne priseže iz razlogov, na katere sama ne more vplivati in je o tem seznanila ministrstvo, se šteje, da je oseba umaknila vlogo za imenovanje in se postopek imenovanja ustavi. V vsakem primeru se postopek imenovanja ustavi, ko pretečeta dve leti od dneva opravljenega preizkusa strokovnosti in oseba v tem obdobju ni prisegla.
Minister podrobneje predpiše način imenovanja sodnih izvedencev, sodnih cenilcev in sodnih tolmačev.
Smernice za izdelavo izvedenskih mnenj in cenitev
Ministrstvo za pravosodje na svoji spletni strani objavlja splošne in posamične smernice za izdelavo izvedenskih mnenj in cenitev, ki jih morajo sodni izvedenci in sodni cenilci upoštevati pri svojem delu. Splošne in posamične smernice ter njihove spremembe ali dopolnitve potrdi Strokovni svet na predlog ustreznega stalnega ali začasnega strokovnega telesa, ki lahko za ta namen sodeluje z ustreznim strokovnim združenjem. Splošne smernice vsebujejo enotno navedbo strukture, navodil in napotkov za izdelavo izvedenskih mnenj in cenitev ter za tolmačenje.
Posamične smernice vsebujejo zlasti napotke in navodila za izdelavo izvedenskih mnenj in cenitev na posameznih strokovnih področjih ali podpodročjih, metode in sredstva, ki jih sodni izvedenec ali sodni cenilec pri izdelavi uporablja, okvirna področja in vsebine, ki so za izdelavo lahko pomembne, in strukturo izvedenskega mnenja glede na posamezno strokovno področje ali podpodročje.
Ne glede na določbe prejšnjih odstavkov strokovnemu telesu ni treba oblikovati posamičnih smernic za izdelavo izvedenskih mnenj in cenitev na posameznih strokovnih področjih ali podpodročjih, če bodo po njegovem mnenju v teh primerih zadoščale splošne smernice.
Projekti
Združenje SICOS sodeluje pri raznih projektih, sodeluje z drugimi sorodnimi združenji, kakor tudi pri oblikovanju in pripravi zakonov, pravilnikov in standardov, ki se dotikajo dela sodnih izvedencev in sodnih cenilcev.
Združenje prostovoljno dela na diverzifikaciji sodnih izvedencev/cenilcev, toda samo za področja strojev, opreme, vozil in tehnoloških naprav. Ne moremo mimo tega, da je nekdo imenovan za sodnega izvedenca za celotno strojno stroko, saj je specializacija posameznih strok in njenih delov že tako podrobna, da nekdo ne more biti strokovnjak za celotna področja. Zgled imamo kako je to urejeno v nekaterih sosednjih državah.
Projekt katalog potrebnih znaj obdelujemo oziroma pripravljamo in ga na določena obdobja pošiljamo na Ministrstvo za pravosodje (CIP). Splošno načelo: aktualni sodni izvedenec in sodni cenilec mora obvladati tako globoko svoje ožje področje kot že izkušeni docent na Univerzi. Poleg tega naj bi imel sodni izvedenec opravljen tudi strokovni izpit. Ta katalog znanja je treba stalno izpopolnjevati. Pojavljajo se nove tehnologije in nove panoge, ki zahtevajo stalno dopolnjevanje katalogov znanj. Sodišča potrebujejo vrhunske, najboljše strokovnjake za kakovostno izvedbo sodno izvedenskih mnenj in cenitev, torej kakovostno presojo sodnih primerov.
Združenje SICOS sodeluje in pospešuje projekt združitve vseh strokovnih združenj sodnih izvedencev in sodnih cenilcev Slovenije s ciljem ustanovitve Zbornice sodnih izvedencev, sodnih cenilcev in sodnih tolmačev. V večini evropskih držav je osnovano skupno nacionalno združenje, ki prevzema koordinacijo v korist vseh sodnih izvedencev in sodnih cenilcev. Ta združenja so vključena v evropsko združenje Euro Court Experts.
Naj omenimo, da smo tvorno sodelovali z Ministrstvom za pravosodje pri vsebinski zasnovi novega Zakona o sodnih izvedencih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačev.
Sodelujemo tudi z Inženirsko zbornico Slovenije na projektu izobraževanja pooblaščenih inženirjev strojne stroke in drugih strok in njihovega vključevanja v združenje sodnih izvedencev/cenilcev. V združenju SICOS stojimo na stališču, da v večini primerov, mora sodni izvedenec in sodni cenilec tehnične stroke pred imenovanjem za sodnega izvedenca in/ali sodnega cenilca, pridobiti status pooblaščenega inženirja strojne stroke oziroma druge ustrezne stroke. S tem pridobimo širše in poglobljeno strokovno znanje za naše temeljno delo za sodišča. Z Inženirsko zbornico Slovenije je dogovorjeno, da si medsebojno priznavamo izvedena usposabljanja in izobraževanja.
Aktivnost članov v združenju je tudi odraz uspešnosti in kakovosti dela združenja. Vabimo vse člane, da tvorno sodelujete pri kreiranju dela v združenju.
Ljubljana, 20.03.2020
Dr. Vincenc Butala